YAZARLAR

Mehmet Kamış

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde 1966 yılında doğdu.Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 8 yıl aksiyon dergisinde haber müdürlüğü, ve genel yayın yönetmenliği yaptıktan sonra, Şu an Genel Yayın Editörü ve köşe yazarı olarak Zaman Gazetesi'nde çalışmaktadır.

Ali Bulaç

İlk ve orta öğrenimini Mardin’de, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1975) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı (1980). Hareket dergisinde bir süre çalışmasının ardından 1976’da Düşünce dergisi ve Düşünce Yayınları’nı, 1984’te de İnsan Yayınları’nı kurdu. Kitap Dergisi’ni çıkardığı 1985-1992 yılları süresince üç aylık Bilgi ve Hikmet dergisini de çıkardı ve yönetti.[1] Zaman Gazetesi’nin kurulma aşamasında İstanbul bürosunu teşkilatlandıran isim olup gazetenin İstanbul büro şefliğini bir yıl kadar yürütmüştür. 1987’nin sonlarına doğru gazete el değiştirince bu gazeteden ayrılmış, 1993-94 döneminde tekrar Zaman'a dönmesine karşın kısa bir süre sonra yeniden ayrılmıştır. 1998 yılında ise bir kez daha Zaman Gazetesi'nde yazmaya başlamıştır.[2] Bu gazetenin dışında çeşitli dergilerde, Millî Gazete, Yeni Şafak dahil birçok gazetede çok sayıda yazı ve araştırmaları yayımlanmıştır. 1988 yılında İnsanın Özgürlük Arayışı adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Fikir Ödülü”ne layık görülmüştür. Evli ve beş çocuk babası olan yazar, halen Zaman Gazetesi'nde yazılarını yazmaktadır.

Hekimoğlu İsmail

1932 yılında Erzincan'da doğdu. Asıl adı, Ömer Okçu'dur. Dedesinin ismi olan Hekimoğlu İsmail imzasıyla yazılarını yazdı, böyle tanındı. Babası, İstiklal savaşı sırasında Kazım Karabekir Paşa'nın emrinde 4 yıl askerlik yaptıktan sonra, memleketine döndüğünde İstiklal Madalyası'nı satıp, viran olan şehrini yaptırdı. Savaşlar içinde büyüyen Hekimoğlu İsmail'in anne ve babasının okuma yazması yoktu, yazarımız kitap bulunmayan evde doğdu, büyüdü. Lise tahsilinden sonra Amerika'da elektronik üzerine ihtisas yaptı. 1967'de meşhur Minyeli Abdullah romanını yazdı. O günden bu yana pek çok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu'nun 30'dan fazla eseri vardır. Yurtiçi, yurtdışı konferansları da yüzlercedir. Halen Zaman gazetesi'nde makaleleri yayınlanan Hekimoğlu İsmail'e Harran Üniversitesi tarafından Edebiyat Doktoru unvanı verilmiştir. 1950'den itibaren çeşitli zamanlarda yazıları sebebiyle mahkemelere verildi. Hekimoğlu İsmail 1953'den beri sigara parasını kitaba verip, bir ömür boyu talebe gibi çalışmıştır.

A. Turan Alkan

Ahmet Turan Alkan, 1954 yılında Sivas’ta doğdu; İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde tamamladıktan sonra 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi; bu fakültenin Siyaset ve İdare bölümünden 1977 yılında mezun oldu. İlk köşe yazısını 1974 yılında, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu gazetesi’nde yayınladı. Sivas Ülkü Ocakları Derneği tarafından dört sayı yayınlanan "Pusat" isimli "bülten-dergi"ye emeği geçti; 1976-77 tarihleri arasında "Fedai" adlı haftalık dergiyi yönetti ve yayınladı.O yıllarda öğrenci olaylarının yoğunluğu sebebiyle fakülteye devamda zorluklarla karşılaşınca Sivas’ta yeniden yayınlanmaya başlayan "Hadiselerle Hakikat" gazetesi’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı; bu gazetede, sadece yazı işlerinde değil, bir gazetenin ve matbaanın gerektirdiği hemen her işte bilfiil tecrübe edindi. 1978 Yılında Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş dergilerine kısa süre katkıda bulundu. Mezun olduktan sonra Sivas’a dönen yazar, Hakikat gazetesinde kadrolu fikir işçisi olarak iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında askerliğini tamamlayarak Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştıktan sonra 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne göreve başladı. Yüksek Lisans ve Doktorası’nın tamamlayarak İİBF Kamu Yönetimi bölümünee öğretim üyesi atandı. 1989 Yılında düzenli olarak başladığı yazarlık hayatı süresince muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, halen Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı hayatına devam ediyor. 2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi'nden emekli olarak akademik kariyerini noktalayan Ahmet Turan Alkan, aynı yıl İstanbul Üsküdar semtine taşındı.

Ahmet Kurucan

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, 1961 yılında doğan Kurucan, ilk ve orta öğretimini Tavşanlı'da yapmıştır.Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1980 yılında mezun oldu. Birçok şehirde vaizlik görevlerinde bulundu.Beş yıl önce Zaman Gazetesinin farklı departmanlarında çalışan Kurucan, şuan da aynı gazetede yazarlık yapmaktadır. Yayınlanmış kitapları; "Ramazan Ufku", "Altın Kuşak", "Yeni Bir Fıkhî Açı"

Ali Ünal

Ali Ünal, (d. 1955, Uşak) araştırmacı yazar, mütercim.Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 19 Ocak 1955 doğumlu olan ve bir süre öğretmen ve öğretim görevlisi olarak çalışan Ünal 1980 yılında öğretmenliğe ara verdi. Öğretmenlik yaptığı yıllarda ve bu ara dönemde Yeni Devir adlı gazetede, Kitap ve Girişim dergilerinde yazılar yazdı. Bu arada İnsan Yayınları'nın kuruluşunda yer aldı. Bir yandan kitap yazarken, diğer yandan İngilizce'den Türkçeye çevirilerde bulundu. Kitapları o dönemde Pınar, Düşünce, Beyan, Kültür Basım-Yayın, İhya ve Seçkin Yayınları arasından çıktı. Risale İlimler Ansiklopedisi ve Şamil İslam Ansiklopedisi'ne maddeler yazdı. 1986 yılında tekrar öğretmenliğe döndü fakat tercüme ve yazı çalışmalarına devam etti. Sızıntı, Yeni Ümit ve Yağmur ile İngilizce The Fountain dergilerinde yazdı. 4'er yıl süreyle Yeni Ümit ve The Fountain dergilerinde yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkçe ve Arapça'dan İngilizce'ye kitap çevirilerinde bulundu. Ali Ünal, özellikle Kur'an'da Temel Kavramlar ve hem İngilizce hem Türkçe Kuran meal tefsiriyle dikkat çekmiştir. Kitapları Nil, Işık, Kaynak ve The Light yayınevlerinden çıktı. Halen Zaman gazetesi'nde yazmaktadır. Evli ve dört çocuk sahibi olup, İngilizce, Arapça ve orta düzeyde Farsça bilmektedir.

Mustafa Ünal

1948′de Safranbolu’da doğan Ünal, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Goethe Enstitüsü’nde Dil Eğitimi gördü. Bursa İTİA’da öğretim görevlisi olarak Ticaret Hukuku dersi verdi. Uludağ Üniversitesi Ticaret Hukuku ve Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Ziraat Bankası, Halk Bankası,Yapı ve Kredi Bankası, Yapı Kredi Leasing’de Yönetim Kurulu Üyelikleri'nde ve Emlak Bankası Tasfiye Kurulu’nda bulundu. AK Parti Kurucu Üyesi. 23. Dönem’de AGİTPA ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi oldu. Şu an Zaman Gazetesi'nde yazarlık yapmaktadır.

Bülent Korucu

Bülent Korucu

Mümtaz'er Türköne

Mümtaz'er Türköne

Nazlı Ilıcak

Ayşe Nazlı Ilıcak (d. 1944 Ankara) Türk gazeteci ve siyasetçi. Demokrat Parti döneminde Nafia (Bayındırlık) sonra da Münakalat (Ulaştırma) bakanlıkları yapmış olan Muammer Çavuşoğlu'nun kızıdır. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi (1963) ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (Ecole de Sciences Sociales et Politiques, 1967) eğitim gördü. 1969'da Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'la evlendi, bu evliliğinden iki çocuk annesi oldu.Tercüman gazetesinde başyazar oldu. 1988'e kadar Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi. 1992 ile 1994 arasında TRT'de Söz Meclisten İçeri adlı programı yaptı. Tercüman dışında Meydan, Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış, sonrasında Sabah gazetesinde yazarlık yapmıştır. 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonu sonrasında adı yolsuzluk iddialarına karışan bakanların istifa etmesi gerektiğini savunmuş, bir gün sonra fikir ayrılığı gerekçesi ile Sabah gazetesi ile yolları ayrılmıştır. 2014 yılında Bugün gazetesine geri dönmüştür.

Ali Yurttagül

Ali Yurttagül

Adem Yavuz Arslan

Adem Yavuz Arslan

Gökhan Bacık

​1974 yılında Bursa'da dünyaya gelen Bacık, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1998 yılında mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (Uluslararası İlişkiler) doktora eğitimini tamamladı. Middle East Policy, International Review of Sodology, Peace Review, Journal of International Affairs, Arab Studies Quarterly, Turkish Studies, Electoral Studies, Nationalism and Ethnic Politics, The Muslim World, The Review of International Affairs gibi uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Dr. Bacık, Routledge, Oxford University Press gibi uluslararası bilimsel yayınlar yapan kuruluşlarda hakemlik yapmakta ve halen İpek Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesidir. Bacık Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asosiye Üyesidir.

Yavuz Baydar

Yavuz Baydar (d. 1956, Fatih-İstanbul) Türk gazeteci, medya eleştirmeni, müzik ve sinema yazarı. İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamlayan Yavuz Baydar, 1976 yılında, Endüstri Mühendisliği okuduğu ODTÜ'den o sıralarda yaşanan öğrenci olayları ve siyasi baskı ortamı nedeniyle ayrılarak İsveç'e gitti. Yüksek öğrenimini Stockholm'de tamamladı. Stockholm Üniversitesi Bilgi İşlem Fakültesi'nde Sibernetik veEnformatik mezunudur. Gazeteciliğe 1980 yılında, İsveç Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (SR) radyo muhabirliği yaparak başladı. Haber sunucusu ve editör/yapımcı olarak devam etti. Televizyon haberciliğine ilk adımını, 1982 yılında İsveç TV'sinde haftalık Türkçe çocuk programı Spraka'nın yapımcı ve sunucusu olarak attı. Ayrıca, bu tarihten itibaren 10 yıla yakın bir süre, İsveç Televizyonu Kanal1'de, haftalık Türkçe haberleri hazırladı ve sundu. Mesleki kulvarının gazetecilik olduğuna kanaat getirince, İskandinavya'nın en prestijli eğitim kurumlarından biri sayılan Stockholm Gazetecilik Yüksek Okulu'na (JH)girdi; buradan 1984'te mezun oldu.

Şahin Alpay

Şahin Alpay (d. 1944, İstanbul), Halen Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim görevlisi, Zaman Gazetesi'nde köşe yazarı ve kitap yazarı. 1944 yılında Ayvalıklı bir ailenin, Sabiha ve Ahmet Alpay’ın oğlu olarak dünyaya geldi. 1923 Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi anlaşması uyarınca babası Serez ve annesi Midilli'den Türkiye'ye göç etmişlerdir. İlkokulu Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu'nda okuduktan sonra, Robert Kolej'den mezun olmuştur.1961-1962 öğretim yılında AFS bursu ile bir sene ABD'de okudu. Lisans öğrenimini AÜ SBF’de gördü. Gençlik yıllarında Doğu Perinçek liderliğindeki, Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’nde yer aldı. İsveç'te Stockholm Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1982 - 1992 arasında Cumhuriyet Gazetesinde, 1993 - 94 arasında Sabah gazetesinde, 1994 - 2001 arasında Milliyet gazetesinde editörlük ve yazarlık yaptı. 1992 - 1993 arasında bir süre TÜSES genel sekreterliği, 1993 yılında bir süre CHP grup danışmanlığı yaptı. 1999 - 2002 arasında CNN Türk’te Entellektüel Bakış adlı haftalık programı yönetti. 2001 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi'nde Türk Siyasi Hayatı ve Mukayeseli Politika dersleri vermektedir. 2002'den bu yana da Zaman Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Mehtap TV'de 2006 yılından bu yana yayımlanmakta olan Akıl Defteri adlı programın sunucularındandır. İngilizce ve İsveçce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hilmi Yavuz

Hilmi Yavuz 14 Nisan 1936'da İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda bıraktı. İngiltere'ye gitti. BBC'nin Türkçe bölümünde çalıştı. Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev aldı. Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazeteleri ve çeşitli dergilerde "Ali Hikmet" imzasıyla inceleme, eleştiri ve denemeler yazdı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İlk şiirleri Kabataş Erkek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil yönetiminde çıkan "Dönüm" dergisinde yayınlandı. Bu dönemde daha çok İkinci Yeni akımının etkisinde imgeci şiirler yazdı. Sonraki yıllarda gelenekçilikle çağdaş bir bakışı kaynaştıran, biçim ve özün dengelendiği bir düzey sergiledi. İslam mistisizmi, özellikle de tasavvuftan yararlanarak kendine özgü bir sözcük dağarcığı geliştirdi. Halen Zaman gazetesinde kültür yazılarına ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca İpek Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Talat Halman tarafından Şairi Azam sıfatı verilmiştir. Bu Talat Halman ve Hilmi Yavuz arasındaki mizahi diyaloğun bir örneğidir.

Erhan Başyurt

Bugün Gazetesi yazarı Erhan Başyurt, 1970 Malatya'da dünyaya gözlerini açtı. Başarılı bir eğitim hataı olan Başyurt, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Atatürk İlke ve İnkılapları Bölümü'nde master yaptı. 1993 yılında Zaman Gazetesi İstihbarat Servisi'nde gazeteciliğe başlayan Başyurt, uzun süre diplomasi muhabirliği yaptı. Daha sonra, sırasıyla Aksiyon Dergisi ve Zaman Gazetesi Dış Haberler Editörlüğü görevlerinde bulundu. Askerlikten döndüğü zaman, Zaman Gazetesi Kahire Temsilciliği görevine atanan Başyurt, bir buçuk yıl sonra Aksiyon Dergisi Haber Müdürü olarak İstanbul'a döndü. Bir yıl bu görevde kaldıktan sonra, yeniden Zaman Gazetesi'nde göreve başladı ve Dış Haberler'de "Vizyon" adını verdiği köşesi ile dış politika yazıları kaleme aldı. Bugün Gazetesi yayın koordinatörlüğü görevini yürüten Başyurt, İngilizce ve Arapça biliyor, evli ve iki çocuk babası. Başyurt'un, "Boğazlarda Bitmeyen Kavga - Ateş Yolu" (Timaş Yayınları) adıyla yayınlanmış bir kitabı bulunuyor

Ekrem Dumanlı

Ekrem Dumanlı (d. 1964 Yozgat), Türk gazeteci, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni. Lise 1'e kadar Yozgat'ta kalıp Lise 2 ve 3'ü Ankara'da okuyan Dumanlı, 16 yaşına girdiği yıl 12 Eylül'ün ertesi günü tutuklanmış, yargılanmasına kadar geçen 1 yıllık sürede cezaevinde yatmış, yargılanmasının ardından tahliye edilmiş ve daha sonra da beraat etmiştir.[1] 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş, bir süre edebiyat dersleri verdikten sonra 1993 yılında Zaman Gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde muhabir olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Kültür Sanat Servisi Editörlüğü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuş, 1997 yılında medya üzerinde çalışmalar yapmak üzere ABD’ye gitmiştir. Boston’da Emerson College’ta yüksek lisansını tamamlamasının ardından Ağustos 2001'de Türkiye’ye dönerek halen sürdürmekte olduğu Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.[2] Yayımlanmış birçok eseri bulunan Dumanlı'nın "Son Duruşma" adlı tiyatro eseri halen İstanbul Dünya Sahnesi oyuncuları tarafından sahnelenmektedir. Medya Derneği Başkan Yardımcısı [3]ve WAN (World Association of Newspapers) üyesi olan Dumanlı, ayrıca BJK kongre üyesidir. Ekrem Dumanlı, bir dönem Fatih Üniversitesi'nde de ders verdi. Ekrem Dumanlı, İngilizce bilmektedir. Evli, iki kız, 1 erkek çocuk babasıdır.