'Türk askeri 48 saat içinde çekilmezse BM Güvenlik Konseyi'ne başvururuz'
'Türk askeri 48 saat içinde çekilmezse BM Güvenlik Konseyi'ne başvururuz'

TSK'nın Musul yakınlarındaki Başika kampına asker sevk etmesine itiraz eden Bağdat hükümeti, tepkisinin dozunu artırdı. Irak Başbakanı İbadi, askerlerin 48 saat içerisinde geri çekilmemesi halinde BMGK'ya başvuracaklarını açıkladı. Bağdat'ın tepkisi üzerine Ankara, kampa daha fazla asker sevkini askıya aldığını duyurdu.

Bağdat ile Ankara arasında Irak'ın kuzeyindeki Musul'a Türk askerigönderilmesiyle patlak veren kriz dün de Irak hükümetinden gelen açıklamalarla büyümeye devam etti. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, daha önce de yaptığı Türk askerinin geri çekilmesi çağrısını yineleyerek 48 saat içerisinde bu yapılmadığı takdirde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) başvurma uyarısında bulundu. Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi de cuma günü gerçekleşen sevkiyatın bilgileri dışında gerçekleştiğini ve askerlerin derhal geri çekilmesi gerektiğini Türk mevkidaşına ilettiğini açıkladı. Irak'ın tepkileri sonrasında dün akşam saatlerinde Ankara, bölgeye daha fazla asker sevkini askıya aldığını açıkladı. Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Iraklı mevkidaşına bir mektup gönderen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bağdat'ın kaygıları giderilinceye kadar sevkiyatın duracağını söyledi. Ancak İbadi'nin askerlerin geri çekilmesi talebine olumlu cevap vermedi.Başbakan Davutoğlu, konuyla ilgili önceki gün yaptığı açıklamada, Musul yakınlarındaki eğitim kampının neredeyse bir yıl önce kurulduğuna dikkat çekmiş ve söz konusu hareketlilik için ‘rutin rotasyon' tabirini kullanmıştı.

Musul'un 20 km kuzeyindeki Başika şehrinde, IŞİD'e karşı peşmerge ve Sünni Araplara iki yıldır askerî eğitim veren birlikte cuma günü nöbet değişimi olmuş, buradaki kampa en az 150 askerin ve 18 tankın gönderildiği bildirilmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Musul'daki birliği takviye yapmasına hem Irak Başbakanı İbadi hem de Cumhurbaşkanı Fuad Masum sert tepki göstermiş, Irak Dışişleri de Türk askerinin bölgeye intikalini “işgal” olarak nitelemişti. Bakanlık ayrıca Türkiye'nin Bağdat büyükelçisini de davet ederek resmî protestoda bulunmuştu.

Türk askerlerini bölgeye davet ettiği belirtilen eski Musul Valisi Esil Nuceyfi de dün yaptığı açıklamayla tartışmaya dahil oldu. Türk askerlerinin gelişinin, Irak güçlerine eğitim vermek amacını taşıdığına dikkat çeken Nuceyfi, daha önce İbadi'den bizzat izin alındığını savundu. Nuceyfi, Musul şehrinin IŞİD'den geri alınması için yapılan mücadelede, Türk askerinin bölgeye gelmesinden rahatsızlık duymadıklarını belirtti. Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı güvenlik yetkilileri ise Washington'un asker sevkiyatının farkında olduğunu ancak bu adımın ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon kapsamında atılmadığını belirtti.

IŞİD, Haziran 2014'te Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'u ele geçirmiş, buradaki Türk Başkonsolosluğu'ndaki 49 personeli de rehin almıştı. Musul'un IŞİD'den geri alınması ve temizlenmesi içinse geçtiğimiz ilkbahardan bu yana ABD desteğinde büyük bir operasyonun başlatılması bekleniyor. Ancak bu operasyon, Irak ordusunun farklı bölgelerdeki çatışmaları dolayısıyla sürekli erteleniyor.

http://www.zaman.com.tr/dunya_turk-askeri-48-saat-icinde-cekilmezse-bm-guvenlik-konseyine-basvururuz_2331357.html