Irak'tan tepkiler art arda geliyor
Irak'tan tepkiler art arda geliyor

Türkiye'nin Musul'a asker göndermesine art arda tepkiler gelirken, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim el Zamili, Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini ve Türkiye'ye karşı Rusya’dan yardım isteyebileceklerini söyledi.

El Arab el Cedid gazetesine konuşan El Zamili, “Türkiye’nin işgaline ve Irak’ın egemenliğini ihlal etmesine karşı kısa süre içinde Rusya’dan Irak’a doğrudan askeri müdahalede bulunmasını isteyebiliriz” dedi.
 
Türkiye’nin Bağdat’ın izni olmadan Musul’a asker gönderdiğini yineleyen El Zamili, daha önce de Türk askeri bir an önce Irak’tan ayrılmazsa Türkiye’ye karşı askeri operasyondüzenleyeceklerini söylemişti.
 
İBADİ: TÜRKİYE ASKERLERİ 48 SAAT İÇİNDE ÇEKMEZSE…
Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Türk kuvvetlerinin Irak hükümetinin izni ve bilgisi olamadan Kuzey Irak'a asker konuşlandırmasını ulusal toprak bütünlüğünün ihlali olarak tanımladı.
 
İbadi, "Eğer Türkiye, Kuzey Irak'a gönderdiği askerlerini 48 saat içinde geri çekmezseBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gitme dahil tüm seçenekleri kullanacağız" dedi.
 
İbadi daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Peşmerge güçlerinin eğitimi için Musul’a asker göndermesine tepki göstermiş ve Türk askerlerinin derhal bölgeden çekilmesini istemişti. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da, Türkiye’nin asker göndererek uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtmişti.
 
http://www.samanyoluhaber.com/iraktan-tepkiler-art-arda-geliyor-haberi/1200223/